Cape Awards since 2007

2013-2014

Cape BREEDERS awards:

Champion 2 Year Old Colt:  Afrikaburn (Drakenstein Stud)

Champion 2 Year Old Filly: Carry On Alice (Wilgerbosdrift)

Champion 3 Year Old Colt:  Legislate (Cheveley Stud)

Champion 3 Year Old Filly: Athina (Wilgerbosdrift)

Champion Older Male: Yorker (Mr & Mrs CF De Vos)

Champion Older Female: Via Africa (G.Hauptfleisch)

Champion Sprinter: Via Africa (G.Hauptfleisch)

Champion Middle Distance Horse: Legislate (Cheveley Stud)

Champion Stayer of the Year: Hot Ticket (Digteby Stud)

Broodmare of the Year: Star Of Arcole (Mr & Mrs CF De Vos)

Stallion of the Year: Jet Master (Mr & Mrs P Devine)

Outstanding New Stallion: Lateral (Maine Chance Farms)

Breeder of the Year: Klawervlei Stud

Horse of the Year: Legislate (Cheveley Stud)

International Horse of the Year: Variety Club (Beaumont Stud)

Outstanding Breeder: Mr & Mrs CF De Vos

 

Cape RACING awards:

Juvenile Male: Afrikaburn

Juvenile Filly: Rosier

3yo Male: Legislate

3yo Filly: In The Fast Lane

Older Male: Capetown Noir

Older Female: Fly By Night

Champion Sprinter (up to 1450m – open company): Fly By Night

Champion Middle Distance (1500m- 2200m): Legislate

Champion Stayer (2400m and above): Hot Ticket

WP Grooms’ School Workrider of the Year: William Bambiso

Cape Apprentice Jockey of the Year: Xavier Carstens

Cape Jockey of the Year: Richard Fourie

Cape Trainer of the Year: Justin Snaith

Exceptional Achievement Award: Snaith Racing/Variety Club

Horse of the Year: Legislate

Owner of the Year: Ingrid & Markus Jooste

 

2012 -2013

CHAMPION JUVENILE MALE:  RED RAY

CHAMPION JUVENILE FILLY: HAPPY VALENTINE

CHAMPION 3YO MALE:  CAPETOWN NOIR

CHAMPION 3YO FILLY:   ALL IS SECRET

CHAMPION OLDER MALE:   VARIETY CLUB

CHAMPION OLDER FEMALE: THUNDER DANCE

CHAMPION SPRINTER:  WHAT A WINTER

CHAMPION MIDDLE DISTANCE:  VARIETY CLUB

CHAMPION STAYER: JEPPE’S REEF

CHAMPION TRAINER: JUSTIN SNAITH

CHAMPION JOCKEY:  BERNARD FAYD’HERBE

SPECIAL ACHIEVEMENT: JUSTIN SNAITH

.

2012-2013

CHAMPION 2YO COLT : KOCHKA (DANIKA STUD)

CHAMPION 2YO FILLY :  ALONG CAME POLLY (VARSFONTEIN STUD)

CHAMPION 3YO COLT :  VERCINGETORIX (KLAWERVLEI STUD)

CHAMPION 3 YEAR OLD FILLY :  CHERRY ON THE TOP (MAURITZFONTEIN STUD)

CHAMPION OLDER MALE :  VARIETY CLUB (BEAUMONT STUD)

CHAMPION OLDER FEMALE :  THUNDER DANCE (KLAWERVLEI STUD)

CHAMPION SPRINTER :  WHAT A WINTER (DAYTONA STUD)

MIDDLE DISTANCE :  VARIETY CLUB (BEAUMONT STUD)

STAYER OF THE YEAR :  JEPPE’S REEF (DRAKENSTEIN STUD)

BROODMARE OF THE YEAR :  AKINFEET (LAMMERSKRAAL STUD)

OUTSTANDING NEW STALLION :  JUDPOT (VARSFONTEIN STUD)

INTERNATIONAL HORSE OF THE YEAR :  SHEA SHEA (KLAWERVLEI STUD)

OUTSTANDING BREEDER :  HIGHLANDS FARM STUD

OUTSTANDING SERVICE TO RACING :  RODNEY DUNN

 .

2011-2012

CHAMPION JUVENILE MALE: KING OF PAIN

CHAMPION JUVENILE FILLY: ALL IS SECRET

3YO MALE: VARIETY CLUB

3YO FILLY: PRINCESS  VICTORIA

OLDER MALE: WHAT A WINTER

OLDER FEMALE: EBONY FLYER

CHAMPION SPRINTER (TO 1400M): WHAT A WINTER

CHAMPION MIDDLE DISTANCE (1500-2200M): VARIETY CLUB

CHAMPION STAYER (2400M & ABOVE): BLAKE & IN WRITING (ARG)

WP GROOMS’ SCHOOL WORKRIDER RACE SERIES WINNER: WILLIAM BAMBISO

CAPE APPRENTICE JOCKEY: JASON SMITSDORFF

CAPE JOCKEY: KARL NESIUS

CAPE TRAINER: JOEY RAMSDEN

ACHIEVEMENT AWARDS: ALAN HIGGINS, BILLY PRESTAGE & VIDRIK THURLING

HORSE OF THE YEAR: VARIETY CLUB

OWNER OF THE YEAR: MARKUS & INGRID JOOSTE

.

2011-2012

2YO COLT: SOFT FALLING RAIN

2YO FILLY:  ALL IS SECRET

3YO COLT: VARIETY CLUB

3YO FILLY: PRINCESS VICTORIA

OLDER MALE: WHAT A WINTER

OLDER FEMALE: EBONY FLYER

SPRINTER: WHAT A WINTER

MIDDLE DISTANCE: VARIETY CLUB

STAYER: BLAKE

BROODMARE OF THE YEAR: GOLDEN APPLE

STALLION OF THE YEAR: JET MASTER

OUTSTANDING NEW STALLION: TRIPPI

BREEDER OF THE YEAR: KLAWERVLEI STUD

HORSE OF THE YEAR: VARIETY CLUB &  ATO

OUTSTANDING BREEDER: BEAUMONT STUD

SERVICE INDUSTRY AWARDS: MRS BRIDGETT OPPENHEIMER, MR HYMAN MAISEL

2010-2011

CHAMPION 2YO COLT: POTALA PALACE

2YO COLT OF THE YEAR: POTALA PALACE

CHAMPION 2YO FILLY: PRINCESS VICTORIA

CHAMPION 3YO COLT:  ENGLISH GARDEN

CHAMPION 3YO FILLY:  EBONY FLYER

CHAMPION OLDER MALE:  PAST MASTER

CHAMPION OLDER FEMALE:   MOTHER RUSSIA

CHAMPION SPRINTER:   JJ THE JET PLANE

MIDDLE DISTANCE HORSE:  MOTHER RUSSIA

STAYER OF THE YEAR:  ASLAN

BROODMARE OF THE YEAR:  SUNSHINE LOVER

FRESHMAN SIRE OF THE YEAR:  BLACK MINNALOUSHE

BROODMARE OF THE YEAR: SUNSHINE LOVER

STALLION OF THE YEAR: JET MASTER

BREEDER OF THE YEAR:   KLAWERVLEI STUD

HORSE OF THE YEAR:  MOTHER RUSSIA

INTERNATIONAL HORSE OF THE YEAR: JJ THE JET PLANE

OUTSTANDING BREEDER OF THE YEAR:  AVONTUUR THOROUGHBRED FARM

INDUSTRY SERVICE AWARD:  KAREL MIEDEMA & KIKI MIEDEMA (SPORTING POST)

.

2010-2011

JUVENILE MALE OF THE YEAR:  GIMMETHEGREENLIGHT

JUVENILE FILLY OF THE YEAR:  PRINCESS VICTORIA

3YO MALE OF THE YEAR: ENGLISH GARDEN

3YO FILLY OF THE YEAR: EBONY FLYER

TRAINER OF THE YEAR: MIKE BASS 

OLDER MALE OF THE YEAR: PAST MASTER

OLDER FEMALE OF THE YEAR: A DAUGHTERS LEGACY

CHAMPION SPRINTER OF THE YEAR: WHAT A WINTER

CHAMPION MIDDLE DISTANCE OF THE YEAR: PAST MASTER & SANGRIA GIRL
( *JOINT AWARD)

CHAMPION STAYER OF THE YEAR: GREY COSSACK

WESTERN CAPE WORK RIDER OF THE YEAR: MJOKWA MZWANDILE

WESTERN CAPE APPRENTICE OF THE YEAR: GRANT VAN NIEKERK

WESTERN CAPE JOCKEY OF THE YEAR: KARL NEISIUS

HORSE OF THE YEAR: PAST MASTER

(WINS RECORDED IN THE WESTERN CAPE)

WESTERN CAPE TRAINER OF THE YEAR: MIKE BASS (STAKES EARNED IN THE WESTERN CAPE)

ACKNOWLEDGMENT OF ACHIEVEMENT AWARDS: FELIX COETZEE & MARSH SHIRTLIFF

HORSE OF THE YEAR: PAST MASTER

OWNER OF THE YEAR: HASSAN ADAMS

.

2009-2010

2YO OLD COLT OF THE YEAR: LINK MAN

2YO OLD FILLY OF THE YEAR: MADRISA

3YO OLD COLT OF THE YEAR: IRISH FLAME

3YO OLD FILLY OF THE YEAR: IMPERIOUS STAR   

OLDER MALE OF THE YEAR: LIZARD’S DESIRE 

OLDER FEMALE OF THE YEAR: MOTHER RUSSIA  

SPRINTER OF THE YEAR: JJ THE JET PLANE

MIDDLE DISTANCE HORSE OF THE YEAR: LIZARD’S DESIRE

STAYER OF THE YEAR: ANCESTRAL FORE      

BROODMARE OF THE YEAR: PALACE GOSSIP      

FRESHMAN SIRE OF THE YEAR: TIGER RIDGE

STALLION OF THE YEAR: JET MASTER

BREEDER OF THE YEAR: ASCOT STUD

HORSE OF THE YEAR: JJ THE JET PLANE

INTERNATIONAL HORSE OF THE YEAR: LIZARD’S DESIRE

.

2008 – 2009

CHAMPION 2YO FILLY: CAPTAIN’S CALL

CHAMPION 2YO COLT/GELDING: VILLANDRY

CHAMPION 3YO FILLY: LADY WINDERMERE

CHAMPION 3YO COLT/GELDING: BIG CITY LIFE

CHAMPION OLDER FILLY/MARE (4YO AND OLDER): DANCER’S DAUGHTER

CHAMPION OLDER MALE (4YO AND OLDER): POCKET POWER

CHAMPION SPRINTER (1000M-1200M): LADY WINDERMERE

CHAMPION MIDDLE DISTANCE HORSE(1400M-2200M): POCKET POWER

CHAMPION STAYER (2400M AND FURTHER): DESERT LINKS

WESTERN CAPE WORK RIDER OF THE YEAR: ANDILE NDZONGO

TOP HORSEMAN OF  THE YEAR: FILANE ZANISELA

LEADING WESTERN CAPE APPRENTICE: ALDO DOMEYER

WESTERN CAPE JOCKEY OF  THE YEAR: KARL NEISIUS

WESTERN CAPE TRAINER OF  THE YEAR: MIKE BASS

SERVICE AWARD: ANDREW BONN

ACKNOWLEDGEMENT OF ACHIEVEMENT AWARDS: ANDREW FORTUNE,  BERNARD FAYD’HERBE, GLEN KOTZEN, GREG CHEYNE

WESTERN CAPE HORSE OF  THE YEAR: POCKET POWER

WESTERN CAPE OWNER OF  THE YEAR: HASSEN ADAMS
.

2008-2009

CHAMPION 2YO FILLY: LAVERNA

CHAMPION 2YO COLT/GELDING: VILLANDRY

CHAMPION 3YO FILLY: LADY WINDERMERE

CHAMPION 3YO COLT/GELDING: BIG CITY LIFE

CHAMPION OLDER FILLY/MARE (4YO AND OLDER): EMBLEM OF LIBERTY

CHAMPION OLDER MALE (4YO AND OLDER): POCKET POWER

CHAMPION SPRINTER (1000M-1200M): J J THE JET PLANE

CHAMPION STAYER (2400M AND FURTHER): DIAMOND QUEST

CHAMPION STALLION: JET MASTER (MR & MRS DEVINE)

OUTSTANDING STALLION ACHIEVEMENT: CAPTAIN AL

BROODMARE OF THE YEAR: ENCHANTRESS

FRESHMAN SIRE: VAR

BREEDER OF THE YEAR: D COHEN & SONS

HORSE OF THE YEAR: POCKET POWER

INTERNATIONAL HORSE OF  THE YEAR: J J THE JET PLANE

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD: ANDREW FORTUNE
.

2007-2008

CHAMPION 2YO FILLY: CONSENSUAL

CHAMPION 2YO COLT/GELDING: WARM WHITE NIGHT

CHAMPION 3YO FILLY: CAPTAIN’S LOVER

CHAMPION 3YO COLT/GELDING: JJ THE JET PLANE

CHAMPION OLDER FILLY/MARE (4YO AND OLDER): STRATOS

CHAMPION OLDER MALE (4YO AND OLDER): POCKET POWER

CHAMPION SPRINTER (1000M-1200M): J J THE JET PLANE

CHAMPION STAYER (2400M AND FURTHER): THUNDERING STAR

INTERNATIONAL HORSE OF  THE YEAR: JAY PEG

SOUTH AFRICAN HORSE OF  THE YEAR: POCKET POWER

BROODMARE OF THE YEAR: STORMSVLEI

STALLION OF THE YEAR: JET MASTER

BREEDER OF THE YEAR: D COHEN & SONS

 

Have Your Say - *Please Use Your Name & Surname

Comments Policy
The Sporting Post encourages readers to comment in the spirit of enlightening the topic being discussed, to add opinions or correct errors. All posts are accepted on the condition that the Sporting Post can at any time alter, correct or remove comments, either partially or entirely.

All posters are required to post under their actual name and surname – no anonymous posts or use of pseudonyms will be accepted. You can adjust your display name on your account page or to send corrections privately to the EditorThe Sporting Post will not publish comments submitted anonymously or under pseudonyms.

Please note that the views that are published are not necessarily those of the Sporting Post.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Share:

Facebook
WhatsApp
Twitter

Popular Posts

New Blood, New Hope

There are three freshman stallions and four first-crop stallions represented at Sunday’s Bloodstock SA Cape Yearling Sale at Hollywoodbets Kenilworth

Read More »